JEDNOSTKA NAUKOWA KATEGORII A+

Rozbudowa i zwiększenie bezpieczeństwa chmury badawczej

„Rozbudowa i zwiększenie bezpieczeństwa chmury badawczej Instytutu Matematycznego PAN".

Nazwa programu:

Inwestycje w nauce: 6.3 - Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych/matematyka

Nazwa projektu:

„Rozbudowa i zwiększenie bezpieczeństwa chmury badawczej Instytutu Matematycznego PAN".

Wartość dofinasowania:

500 000,00 zł

Całkowity koszt inwestycji:

526 316,00 zł

Krótki opis projektu:

Celem projektu jest zakup serwerów wirtualizacyjnych oraz macierzy dyskowych na potrzeby chmury badawczej IMPAN. 
Inwestycje służą zapewnieniu niezawodnej i wydajnej  infrastruktury, niezbędnej nie tylko do utrzymania wysokiego potencjału naukowego i badawczego IMPAN, który w kolejnej już ewaluacji okazał się ponownie najlepszą jednostką w dyscyplinie matematyka w Polsce (niezmiennie kategoria A+), ale również będą stanowić bazę pod jego rozwój w kolejnych latach.
Chmura badawcza IMPAN jest odpowiedzią na potrzeby zespołów badawczych IMPAN w zakresie infrastruktury IT, które, z uwagi na swoją specyfikę, nie wpisują się w zakres usług realizowanych przez centra KDM. Szeroki, interdyscyplinarny zakres prowadzonych tu badań wymaga odpowiedniego wsparcia w zakresie infrastruktury informatycznej. W związku z tym Instytut od lat rozbudowuje i rozwija wewnętrzną chmurę badawczą aby wspierać działania i projekty naukowe realizowane w IMPAN. Konieczność ochrony własności intelektualnej utrudnia wykorzystanie publicznie dostępnych chmur jako alternatywny dla systemu storage.
Zakupione serwery wirtualizacyjne pozwolą uruchomić na każdym z nich około 50 maszyn wirtualnych z oprogramowaniem dopasowanym do potrzeb konkretnych zespołów badawczych prowadzących prace w ramach IMPAN. 
1. Wymiana przestarzałych i niewspieranych serwerów na nowe urządzenia pozwoli utrzymać bieżące usługi dla projektów badawczych oraz otworzy nowe możliwości dla poszerzania i rozwijania potencjału badawczego IMPAN. 
2. Projekty badawcze, w szczególności projekty analizujące lub modelujące dane, wymagają dużych powierzchni dyskowych, zarówno na potrzeby przechowywania danych surowych, jak i na archiwizację wyników badań. Obecnie posiadane macierze dyskowe nie oferują potrzebnej wydajności i pojemności, stąd potrzeba rozbudowy środowiska o kolejne macierze.

Przepisz kod z obrazka

Odśwież obrazek

Odśwież obrazek